Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
Blog
30.12.2019
Prečo je dobré pri rekonštrukcii nehnuteľnosti myslieť aj na chladenie?
Chystáte sa rekonštruovať byt alebo dom? Myslite o krok v pred a zistite prečo je dobre myslieť pri rekonštrukcii nehnuteľnosti aj na klimatizáciu. čítať celé
22.12.2018
Ako si vybrať správnu klimatizáciu
Zopár tipov načo myslieť pri výbere tej správnej klimatizácie čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 

 

Partner pre vykurovanie:

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako si vybrať správnu klimatizáciu
22.12.2018
Komentáre (0)

Ako si vybrať správnu klimatizáciu

Ako si vybrať klimatizáciu?

 

Prvým a nesmierne dôležitým aspektom, na ktorý by ste mali upriamiť pozornosť už pri myšlienke o zaobstaraní si klimatizácie, je samotný proces výberu. Tento proces by mal byť postavený na odbornej konzultácii so špecialistom, ktorý po prvotnej návšteve vašej nehnuteľnosti zhodnotí, ktorý typ klimatizácie je pre vás najvhodnejší, kde presne by samotná klimatizácia mala byť umiestnená a či je vôbec možné zariadenie v rámci vašich podmienok nainštalovať, prípadne spoločne nájsť alternatívu chladenia vášho obývacieho priestoru. Zásadná chyba, ktorej sa dopúšťa množstvo ľudí je, že sa chladiace zariadenie rozhodnú kúpiť ,,na vlastnú päsť“, čím hrozí, že kúpa nie práve najlacnejšieho zariadenia bude pre nich nevhodná, nakoľko obišli konzultáciu s odborníkom. V tomto prípade je viac než pravdepodobné, že môže nastať situácia, kedy sa akákoľvek porucha na klíme alebo prípadná nedostupnosť niektorých náhradných dielov nevzťahuje na povinnosť predajcu danú nepríjemnosť urovnať ani v rámci záručnej lehoty.

 

Ďalším bodom, ktorý by nemal chýbať už pri laickej predstave kúpy klímy, je znalosť o výkone vami vybraného zariadenia. Samotný výkon musí byť adekvátny pre veľkosť miestnosti, ktorú máte v pláne obohatiť o chladiacu jednotku. Najčastejšie dva scenáre, ktoré nastávajú pri nesprávnom výbere výkonu klímy je buď situácia, kedy nie je vaše zariadenie dostatočne výkonné aby bolo schopné stíhať vychladiť celú miestnosť, čím sa automaticky samo nevypne z prevádzky a bude chladiť nepretržite, a tým nastane neefektívny stav, pri ktorom sa vyžaduje väčšia spotreba energie. Samozrejme opozitum tohto scenára je situácia, kedy je vami kúpené zariadenie až príliš výkonné vzhľadom na metráž vašej nehnuteľnosti, čo  spôsobí taktiež neefektívny chod klímy, ktorá sa bude neustále vypínať a zapínať. V praxi je dobré vedieť, že na vychladenie miestnosti s rozlohou do 15m2 je potrebná kúpa zariadenia s výkonom 1,5kW, následne výber veľkosti výkonu rastie spolu s rozlohou, kde na každých 10m2 je potrebný 1kW. Jedným z najvýkonnejších zariadení, ktoré si ľudia zvyknú inštalovať do bytu je klíma s výkonom 5kW, ktorá je schopné pokryť chladom miestnosť o rozlohe 50m2. Toto zariadenie je paradoxne menej vhodné pre bytové priestory, nakoľko vyšší výkon so sebou prináša aj väčší objem samotného zariadenia a v neposlednom rade dokáže byť aj pomerne hlučné, čo nie je práve ideálna predispozícia na budovanie dobrých susedských vzťahov. Tejto nepríjemnosti sa vyhnete ľahko, ak zvolíte typ zariadenia, ktoré je už od výroby obohatené o technológiu s názvom INVERTOR. Tieto typy klimatizácii sú vyrobené práve pre bytové priestory a dnes ňou disponuje skoro každá klimatizácia. Hlavnou náplňou práce invertora je regulácia výkonu podľa požadovanej teplote oproti teplote, ktorá momentálne v miestnosti reálne je. Touto automatickou reguláciou je používateľ schopný ušetriť až 30% energie, čo je efektívnejšie a úspornejšie ako pri klimatizáciách bez invertora.  Žiaľ tieto zariadenia sú aj o čosi drahšie.  Je nevyhnutné zároveň zohľadniť aj iné faktory, ktoré môžu nastať pri ovplyvnení výkonu zariadenia vo vašej miestnosti, ako napríklad počet osôb, ktoré sa v miestnosti nachádzajú, počet elektrospotrebičov alebo orientácia miestnosti v súvislosti so svetovými stranami. Tiež je dobré zvoliť výkon aj vzhľadom na polohu okien, no najmä ich typ. Plastové okná s lepšou izoláciou budú chlad v miestnosti lepšie kumulovať. V konečnom dôsledku je dôležité zvoliť také zariadenie, aby bolo svojím výkonom adekvátne pre veľkosť vášho obytného priestoru.

 

Napriek možným konšpiráciám zo strany okolia môžeme s určitosťou povedať, že klimatizácia ako taká nespôsobuje žiadne zdravotné ťažkosti, či choroby. Takáto situácia môže nastať len v prípade, keď nezabezpečíte pravidelnú údržbu, a to minimálne raz ročne. Práve naopak, vďaka klimatizácii je možné udržiavať vlhkosť vzduchu v miestnosti medzi 40% až 60%, čo privítajú najmä ľudia, ktorí majú problém s alergiami, nakoľko týmto spôsobom predídu zvýšenej prašnosti a tvorbe plesní. Samotný prach, ktorý sa nachádza pomerne všade je vďaka klimatizácii filtrovaný. Filtrované sú taktiež rôzne baktérie a vírusy, ktoré sa v miestnosti nachádzajú. Tieto prachové filtre, sú jednoduché na manipuláciu a údržbu, keďže ich používateľ môže jednoducho očistiť vodou.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

Prevádzka:

Černyševského 1287/10
Bratislava - mestská časť Petržalka 851 01

 

Kontakty
Zákaznícka podpora Vychladene.sk
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk