Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
Blog
22.12.2022
Ako si vybrať správnu klimatizáciu
Zopár tipov načo myslieť pri výbere tej správnej klimatizácie čítať celé
30.11.2022
Prečo je dobré pri rekonštrukcii nehnuteľnosti myslieť aj na chladenie?
Chystáte sa rekonštruovať byt alebo dom? Myslite o krok v pred a zistite prečo je dobre myslieť pri rekonštrukcii nehnuteľnosti aj na klimatizáciu. čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 

 

Partner pre vykurovanie:

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prečo je dobré pri rekonštrukcii nehnuteľnosti myslieť aj na chladenie?
30.11.2022

Prečo je dobré pri rekonštrukcii nehnuteľnosti myslieť aj na chladenie?

Často sa stáva, že ľudia pri rekonštrukcii svojej nehnuteľnosti zabudnú na dôležitú vec, ktorou je chladenie, čo môže v budúcnosti navodiť rôzne komplikácie. Ak si v blízkej dobre neplánujete zaobstarať klimatizáciu, je viac než pravdepodobné, že v budúcnosti tento názor zmeníte. Vo všeobecnosti sa pri rekonštrukcii vždy ráta s výmenou elektrických rozvodov, vodovodných rúrok a ďalších náležitostí, ktoré so sebou nové bývanie prináša, no na inštaláciu klimatizačných rozvodov sa častokrát do budúcna vôbec nemyslí. Vzhľadom k neustále rastúcej teplote a klimatickým zmenám, bude klimatizácia potrebná a nevyhnutná v každej domácnosti. 

 

Čo to v praxi znamená?

Pri prerábke vašej nehnuteľnosti je viac než vhodné konzultovať s odborníkom alebo majstrom, či sa v rámci rekonštrukcie budú taktiež meniť priečky, znižovať stropy, kde bude vedená elektrika a pod. Ak ste pre chladenie rozhodnutí, tak na tejto báze budete schopní realizovať trasu rozvodov, ktoré budú spájať vonkajšiu jednotku s vnútornou. Pri kompletnej rekonštrukcii je dobré potiahnuť elektrický prívod pre klimatizáciu priamo od elektrického rozvádzača, ktorý by mal disponovať štandardným 16A ističom. Dôležité je myslieť aj na to, kde je najvhodnejšie zaviesť samotný odvod kondenzátu z klimatizácie. Ten sa odvádza spravidla pomocou hadice alebo PVC potrubím. Ak to situácia dovoľuje a je to technický možné, je najlepšie ak sa odvod kondenzu zavedie do odpadu (sifón v kuchyni alebo v kúpeľni). V opačnom prípade bude kondenzačná rúrka vyvedená von, kde skondenzovaná voda kvapká na zem, čomu sa je v rámci susedských vzťahov najlepšie vyhnúť.

Chladiarenské rozvody tvoria izolované CU potrubia, 5 žilový komunikačný kabel, napajací kabel a kondenzačná rúrka.

 

Samotná realizácia

Ďalším krokom, keď má záujemca určené trasy rozvodov, je sekanie drážok do stien, kde sa jednotlivé rozvody umiestnia. Ak je kondenzačný odvod nutné zaviesť von, je preňho potrebné  vysekať prieraz. Drážky musia byť dostatočne veľké, aby sa tam všetko potrebné zmestilo. Následne sa osadia rozvody, ktoré ukotvíme tak, aby držali v drážkach. 

 

V prípade, že si klimatizáciu neplánujete zakúpiť a namontovať hneď pri rekonštrukcii, no viete, že v budúcnosti táto možnosť pripadá do úvahy, je veľmi poľahčujúce, keď sa vo vnútri steny aplikuje podomietková krabica, v prípade, že to materiál a situácia dovoľuje. Táto krabica je výhodná najmä z hľadiska toho, že sa v nej klimatizačné rozvody bezpečne uložia a prekryjú sa stierkou, čiže zo steny netrčia a nenarúšajú vizuál miestnosti. V momente, kedy sa zákazník rozhodne pre inštaláciu klímy, daná krabica sa jednoducho otvorí a chladiacu jednotku je možné veľmi jednoducho namontovať.

 

 

Ak ste si vedomí toho, že sa vaša nehnuteľnosť bude zvonku zatepľovať, je dobré myslieť aj na fakt, že ukotvenie konzoly pod vonkajšiu jednotku priamo do panelu alebo tehly vás ušetrí od prípadného poškodenia samotného zateplenia. Chladiarenské rozvody je možné naťahať aj pozdĺž fasády, tým pádom sa vonkajšia jednotka jednoducho umiestni práve tam, kam je to najvhodnejšie a v konečnom dôsledku sa pri samotnom zatepľovaní vyhnete nevkusným lištám na fasáde, ktoré by viedli káble.

 

Názorná ukážka:

Keď je všetko osadené, rozvody sa následne zakryjú stierkou. Je dobré ešte pred samotným omietnutím mať pofotené detaily trás kabeláže, ktoré sa odovzdajú zákazníkovi, a to najmä z dôvodu, aby v budúcnosti nedošlo k prípadnému poškodeniu vŕtaním (osadenie obrazu, závesnej skrine a pod.). Pri takomto poškodení je oprava veľmi náročná.

 

Po dokončení všetkých príprav, sekaní a ťahaní káblov, ostáva posledným krokom už len samotnú klimatizáciu nainštalovať, spojazdniť ju a zákazník ju môže používať okamžite.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

Prevádzka:

Černyševského 1287/10
Bratislava - mestská časť Petržalka 851 01

 

Kontakty
Zákaznícka podpora Vychladene.sk
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk